Smutná zpráva

09.10.2023

Bohužel ne všechny zprávy jsou veselé a pozitivní. Dne 6.10.2023 ve věku 57 let po krátké těžké nemoci nás navždy opustila naše dlouholetá členka Iveta Soukupová. Pro ty, co ji neznali , ale i pro ty, co ji znali, v krátkosti připomeneme její kynologickou historii..
Iveta začínala v roce 1986 všestrannou kynologií v ZKO Roudnice Slavín, později přešla do ZKO Roudnice-letiště. Záchranářské kynologii se věnovala od roku 1989. Byla členem Severočeské záchranné brigády kynologů, která se v roce 2000 rozdělila na záchrannou brigádu libereckou a ústeckou. V naší ZBK LK pak působila dlouhá léta na pozici výcvikářky. Od roku 1999 byla také členem – psovodem SDH Hejnice, 9 let současně jako rozhodčí pro zkoušky SDH. Podílela se i na vzniku zkušebního řádu SDH. SDH Hejnice opustila před pár léty především pro názorovou rozdílnost dalšího směřování SDH.
Od roku 2006 začala provozovat svoji soukromou Psí školu Bobík (název byl inspirovaný televizní reklamou Bobika ). V této psí škole často učila majitele psů porozumět svým psům, dávala jim základy záchranářského výcviku, pomáhala napravovat fóbie a zlozvyky psů, pořádala lekce noseworku, maintrailingu, poslušnosti…bylo toho mnoho… To vše svým velmi citlivým přístupem s velkou láskou a respektem ke psům. Mnoha lidem ukázala tu krásnou cestu spolupráce se psem…a mnoho lidí právě díky ní objevilo kynologický svět ať už v jakékoliv podobě.
Od roku 2007 začala Iveta přispívat do časopisu Psí sporty svoji metodikou výcviku práce v sutinách a na plochách. Metodika práce v sutinách (Výcvik záchranného psa pro práci psa v sutinách) vyšla pak knižně v roce 2013 . Na našem knižním trhnu to byla první kniha na toto téma.
Poslední dobou se Iveta hodně věnovala noseworku. Stala se žádaným rozhodčím pro nosework pro všechny stupně zkoušek (Z-3) ve směru discrimination a urban a stupně Z a 1 ve směru nature a water.

Se svými psy složila tyto zkoušky:
Německý ovčák Vels (bez průkazu původu): ZM,ZVV1-2,OP1,SP1,ZV1-3,ZZP1-2,RH-FLA,RH FA, RH FB
Německý ovčák Cit z Geradonu: BH,ZM,ZV1-3,OP1-2,ZPS1,VZ1-2,ZZZ,ZZP1-3,ZTV,ZZP/N,RH-TB,RH-FLB, ZPV A, ZPV B, ZSP A
Německý ovčák Hawk ze Stříbrného kamene: ZOP,ZPU1,ZPS1-2,FPr1-3,SPT1,VZ1,ZZZ,ZZP1-2, ZZP/N,RH-E,RH-FLA,ZPV A, ZSV A
Německý ovčák Bastian ze Stříbrného kamene: ZZZ, RHE-FL,UZ, U1-2,NZ,DZ,VZ

Kromě těchto zkoušek Iveta se svými psy absolvovala řadu praktických zásahů pátrání po pohřešovaných osobách, dále řadu všestranných i záchranářských závodů včetně mistrovství záchranných psů ČR, Rakouska, Maďarska a Slovenska. Od roku 1998 je držitelkou odznaku Vzorný výcvikář II.stupně.

Iveta byla člověk velmi skromný, upřímný, stojící nohami pevně na zemi. Bylo na ni vždy spolehnutí. Milovala přírodu, zvířata, country a folk, ráda a dobře fotila, poslední dobou malovala krásné obrázky na kamínky, kterými nás mnohé obdarovávala.

Iveto, budeš nám velmi chybět, nahradit se nedáš.. R.I.P.

Upřímnou soustrast rodině.

Text: Jana M.